Dijital Pazarlama Sözlüğü

Trendyol Group
Trendyol Group
A

A/B Testi: Bir kontrol grubu ile en az 2 varyasyonun organik olarak test edilmesidir. Örneğin 3 farklı tasarımla reklama çıkılarak, bunlar arasında en başarılısını a/b testi ile görme şansınız olacaktır.

Abandon: Web sitesi veya uygulama kullanan bir kişinin yapması istenen işlemi (örneğin bir e-ticaret sitesinden ürün satın alması) yarıda bırakması veya tamamlamaması. Kısaca, abandone olması.

Abonelik Başına Ücret: Reklamla elde edilen her bir abonelik için ortalama ücret. Bu ölçüm, Facebook Business’taki bir kampanyada harcanan toplam tutarın aboneliklere bölünmesiyle hesaplanır.

Above the Line: Reklamveren adına, reklam ajansının kitle iletişim araçlarında bir komisyon karşılığı yayınlattığı reklamlar.

Account: Türkçe, hesap. Kullanıcı hesabı. Bir internet sitesine, uygulamaya, bilgisayara veya bir ağa bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

Ad Blocker: Reklam engelleme yazılımı.

Ad Collision: Tek bir sayfada, tek bir reklamın birden fazla alada aynı anda yayınlanması.

Ad Flight: Türkçe; reklam süresi.

Ad Impression: Dijital reklamların görüntülenme sayısıdır. Hedef kitlede yer alan potansiyel müşterilerin reklamları ne kadar görüntülediğini belirtir.

Ad Serving: Dijital reklamların son kullanıcının ziyaret ettiği web siteleri ve uygulamalarda görüntülendiği servis hizmetidir. Bu terim, web sitelerine ve uygulamlara reklam veren teknoloji ve hizmeti açıklamak için kullanılır.

Ad Space: Türkçe; reklam alanı.

Ad Spending: Türkçe; reklam harcaması.

Ad Unit: Reklam ünitesi. Bir dijital reklam servisi içerisinde tanımlı reklam araçlarından her biri.

ADSL: “Asymmetric Digital Subscriber Line” teriminin kısaltmasıdır. İnternette en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Standart bakır telefon telleri üzerinden daha fazla veriyi ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir teknolojidir.

ADSL2: “Asymmetric Digital Subscriber Line2” teriminin kısaltmasıdır. Daha yüksek veri hızlarına ulaşmayı sağlayan ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin de bağlanmasına izin veren bir teknolojidir.

Advergaming: Türkçe; reklam oyunu. Bir marka için veya kampanyayla ilgili üretilen oyunu ifade eder.

Advertiser: Reklam veren kurum, kuruluş, şirket veya kişi.

Advertorial: Türkçe; haber görünümlü reklam. Haber veya belgesel formatında olan ancak sayfanın veya ekranın bir köşesinde reklam ibaresinin bulunduğu reklam türünü ifade eder.

Ağ: Bilgisayar ağları birbirlerine bağlı bilgisayarlardan meydana gelen, bilgisayarların haberleşmeleri, bilgi ve kaynaklarını paylaşabilmeleri için oluşturulan yapılardır. Bir ağ, en az iki bilgisayarı birbirine bağlayarak oluşturulur.

Ağ Geçidi: Bir ağdan, bir başka ağ için giriş sağlayan ağ noktasıdır.

Alan Adı: İngilizce; domain. Bir internet sitesinin adı ve kolaylıkla ulaşılabilecek adresidir. (Örneğin www.google.com gibi.) Alan adı, yani kolay hatırlanabilir bir adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine ancak sayısal ve hatırlanması zor bir IP adresiyle ulaşabilir. Alan adları, IP adresi bilgisayarların (sunucuların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve kolaylıkla hatırlanabilmesi için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Algoritma: Bir web sitesinin, uygulamanın veya arama motorunun organik değerlendirme yaparken bir internet sitesinin veya içeriğin önemini (ve buna bağlı olarak sıralamasını) belirlerken kullandığı “kurallar” kümesidir.

Alışveriş Başına Ücret: Reklamlarla sağlanan her alışveriş için ortalama ücret. Bu ölçüm, Facebook Business reklamlarında kampanyada toplam harcanan tutarın alışverişlere bölünmesiyle hesaplanır.

Alışveriş Dönüşüm Değeri: Dönüşümler amacıyla takip edilen alışverişlerin toplam değeri. Bu ölçüm, Facebook Business reklamlarında alışveriş dönüşüm standart olayı için belirlediğiniz değer parametreleri toplanarak hesaplanır.

Alt Kısım: Footer. Web Sitenizin, blogunuzun en atlında yer alan bölge.

Altyapı Sağlayıcı: Bir e-ticaret sitesi açmak ya da ödeme sistemi kullanmak için gereksinimleri sağlayan, kanunlar çerçevesinde yetkilendirilmiş kurumlara verilen addır. E-ticaret sitesi açmak için web barındırma (hosting), alan adı, içerik yönetim sistemi ve online ödeme gibi hizmetlere ihtiyacınız olabilir.

AML: “Anti Money Laundering” teriminin kısaltmasıdır. Para aklama işlemini önlemek için bir araya getirilmiş kanun, düzenleme, prosedür ve sistemlerin tümü AML kapsamındadır.

Ana Sayfa: Bir sitenin ana/giriş sayfasıdır. Siteye girdiğiniz zaman görülen sayfalardır.

App: Application kelimesinin kısaltması. Türkçe, uygulama. Belirli bir işlevi yerine getiren ve kullanıcı arayüzü sunan program, uygulamalardır. Örneğin Instagram ya da Yandex Navigation birer mobil uygulamadır.

Application: Türkçe, uygulama. Belirli bir işlevi yerine getiren ve kullanıcı arayüzü sunan program, uygulamalardır. Örneğin Instagram ya da Yandex Navigation birer mobil uygulamadır.

Arama Ağı Reklamları: Google Ads’de kullanabileceğiniz bir kampanya türüdür. Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde, reklamınız anahtar kelimelerinizden biri ile alakalı terimler aratıldığında arama sonuçlarının üstünde veya altında gösterilebilir.

Arama Başına Ücret: Her arama için ortalama ücret. Bu ölçüm, Facebook Business reklamlarında toplam harcanan tutarın aramalara bölünmesiyle hesaplanır.

Arama Dönüşüm Değeri: Arama dönüşümlerinin toplam değeri. Bu ölçüm, Facebook Business’ta arama dönüşümü standart olayı için belirlediğiniz değer parametreleri toplanarak hesaplanır.

Arama Motoru: İnternet kullanıcılarını istedikleri bilgiye ve/veya web sayfasına ulaştırmayı amaçlayan bilgi tarayıcı ve sıralayıcı servislerdir. Güçlü algoritmalara sahiplerdir. Dünyadaki en yaygın arama motorları arasında Google, Yandex ve Yahoo sayılabilir.

Arka Plan: Web sayfalarının tamamının ya da belirli bir bölümünün arka planında yer alan renk, resim ya da fotoğraflara verilen isim.

ArpaNet: 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin Sputnik uzay aracını uzaya göndermesi ardından olabilecek bir nükleer savaşta ayakta kalabilecek şekilde tasarladığı WAN projesidir. Modern internetin temeli sayılmaktadır.

ASCII: The American Standard Code for Information Interchange’in kısaltmasıdır. ASCII Latin alfabesi üzerine kurulu 7 bitlik bir karakter kümesidir. İlk kez 1963 yılında ANSI tarafından standart olarak sunulmuştur. ASCII’de 33 tane basılmayan kontrol karakteri ve 95 tane basılan karakter bulunur.

Audience Network: Facebook tarafından onaylanmış olan mobil uygulama ve mobil internet yayıncılarının ağıdır. Facebook Business üzerinden Facebook, Instagram ve Audience Network üyelerine reklam verilebilmektedir.

 

B

B2B: Business to Business’ın kısaltması. Türkçe; işletmeden işletmeye. B2B, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarını ifade eder.

B2C: Business To Consumer’ın kısaltması. Türkçe; işletmeden doğrudan tüketiciye. B2C, doğrudan tüketiciye, üçüncü taraf perakendecileri, toptancıları veya diğer aracıları atlayarak ürünleri doğrudan müşterilere satmayı ifade eder.

Background: Web sayfalarının tamamının ya da belirli bir bölümünün arka planında yer alan renk, resim ya da fotoğraflara verilen isim. Fon, zemin, arka plan.

Backup: Türkçe; yedekleme. Dijital içeriklerin bozulma ihtimaline karşı dosyaların ve/veya veritabanının başka bir yere kopyalanması işlemi.

Bağlantı: Bir noktadan diğer bir noktaya adanmış veya anahtarlanmış iletişim yoludur.

Bağlantı Değişimi: Bir blogla diğer bir blog veya web sayfası arasında karşılıklı bağlantı, link verilmesi.

Bağlantı Tıklamaları: Reklam içinde, reklamveren tarafından belirtilen deneyimlere yönlendirme yapan bağlantılara tıklanma sayısı.

Bandwidth: Türkçe, bant genişliği. Bir web sitesine bağlantıyı sağlayan iletişim hattının, iletim gücüdür. Birim olarak, kilobayt/saniye (kbps) kullanılır.

Banner (Ad Banner): Dijital mecralarda sıklıkla kullanılan reklam birimleridir. İnternet sitelerinde genellikle header ve sidebar’da bulunan, farklı boyutlardaki reklam birimleridir.

Bant Genişliği: Bir web sitesine bağlantıyı sağlayan iletişim hattının, iletim gücüdür. Birim olarak, kilobayt/saniye (kbps) kullanılır.

Barcode: Türkçe; barkod. Belirli bir ürünü, şahsı veya yeri temsil edecek şekilde çizgi ve boşluklardan oluşturulmuş görüntü.

Barkod: Belirli bir ürünü, şahsı veya yeri temsil edecek şekilde çizgi ve boşluklardan oluşturulmuş görüntü.

Barter: Takas, değiş tokuş.

Başlatılan Alışveriş Başına Ücret: Reklam kampanyaları vesilesiyle her başlatılan alışveriş için ortalama ücret. Bu ölçüm, toplam harcanan tutarın başlatılan alışverişlere bölünmesiyle hesaplanır.

Başlatılan Alışverişlerin Dönüşüm Değeri: Dönüşümler reklam verme amacıyla takip edilen, başlatılan alışverişlerin toplam değerini ifade eder. Bu ölçüm, reklam kampanyalarınızda alışveriş başlatma dönüşüm standart olayı için belirlediğiniz değer parametreleri toplanarak hesaplanır.

Bayt: Elektronik ve bilgisayar bilimlerinde genellikle 8 bitlik dizilim boyunca 1 veya 0 değerlerini bünyesine alan ve kaydedilen bilgilerin türünden bağımsız bir bellek ölçüm birimidir.

Behavioral Advertising: Davranışsal reklamcılık. Dijital reklamlarda, potansiyel müşterilerin daha önce yaptıkları ve kayıt edilen davranışları yoluyla reklam yapılmasıdır.

Behavioural Targeting: Davranışsal hedefleme. Dijital reklamlarda, potansiyel müşterilerin daha önce yaptıkları ve kayıt edilen davranışları yoluyla doğrudan hedeflenmesidir.

Below the Line: Reklamveren adına, komisyonsuz kitle iletişim araçlarında yapılmayan reklamlar.

Benzer Hedef Kitleler: Reklamverenlerin önem verdikleri bir hedef kitleye benzeyen (veya “o hedef kitle gibi görünen”) insanlara erişmesine yardımcı olmak için reklam platformları tarafından oluşturulan kitlelerdir. Reklamların başarı oranını etkileyen önemli etkenler arasında sayılabilirler.

Benzer hedef kitle oluşturmak için mevcut müşterilerinizden veya işletmenizle etkileşime geçen kişilerden oluşan bir Özel Hedef Kitle‘ye ihtiyacınız vardır.

Beta: Kullanılan yazılımın geliştirme ve test aşamasında olduğunu belirten ad.

Bilgisayar: Bilgi depolamaya ve bu bilgiler arasında işlemler yapmaya, yapılan işlemler ile sonuçlara ulaşmaya imkân veren, çağımızın en önemli makinelerinden bir tanesidir. Bilgisayar, donanım ve yazılımdan oluşur. (Detaylı bilgi için makale: Bilgisayar Teknolojisi)

Bit: En küçük veri boyutu birimidir. Bilgisayar içinde karakterler ikilik sayı siteminde 8 haneli bir sayıyla ifade edilir. Bu sayının her bir basamağına “1 Bit” denir.

Blog: “Web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan blog ağ günlükleri olarak tanımlanabilir. Blog, online günlük içeren bir web sitesidir ve genellikle tepkiler, yorumlar ve linkler barındırır.

Blog Dizini: Blogları içeriklerini dikkate alarak gruplara ayıran, böylelikle blog okurlarına aradıkları içeriğe kolay ulaşım imkânı sağlayan servislerin genel adı.

Blog Gönderisi: Bloga eklenen herhangi bir içerik. (Yazı, fotoğraf veya video.)

Blog Ware: Blog tutmaya yarayan yazılımların genel adı.

Blog: Teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleri.

Blogcu: Blog yazan kişi.

Blogger: Blogcu; blog yazan kişi.

Blogging: Blog yazmak, daha genel anlamda bloga içerik eklemek.

Blogosfer: Dünyadaki tüm blogların yaşam ortamı. Dünyadaki tüm blogların toplamı.

BlogRoll: Bir blog yazarının diğer bloglara verdiği, tavsiye bağlantıların yer aldığı bölüm.

Bookmark: Türkçe, sık kullanılanlar. İnternette sıklıkla kullanılan servislere ait web adreslerinin saklanmasını ve böylelikle tek seferde alan adlarını yazmadan ilgili servislere ulaşmanızı sağlayan bir özelliktir ve Google gibi hemen her web tarayıcılarında bulunur. Öte yandan Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal mecralarda da içerikleri kaydetmenize yarayan bookmark özelliği bulunmaktadır.

Bounce Rate: Hemen çıkma oranı. Bir web sitesine gelen ziyaretçilerin, siteden hemen çıkma oranını belirtir.

Branding: Türkçe; markalaşma. Marka yaratma süreci.

Browser: World Wide Web üzerinde dokümanların transfer edilip görüntülenmesini sağlayan programlara “browser” adı verilir. (Internet Explorer, Netscape Communicator, Mozilla Firefox ya da Google Crome ve benzerleri.)

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!