USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.029,90

Zincir Marketlerde Sigara, Beyaz Eşya, Elektronik ve Mobilya Satışına Yasak Geliyor

Alışveriş
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AVM ve Zincir Marketlere getirilmesi planlanan yeni kriterler ile Ticaret Bakanlığı zincir marketlerde bazı ürün gruplarının satışına yasak getirilmesi gündemdedir.

Buna göre Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre Gıda Satışı yapılan marketlerde Cep Telefonu, Elektronik, Tütün Mamulleri, Beyaz Eşya ve Mobilya gibi ürünler satılamayacak.

Ayrıca ilgili marketler Pazar günleri 11.00’dan önce kepenk açamayacaklar.

thumbnail
İlişkili Yazı
BKM – 2020 Aralık Ayı Banka ve Kredi Kartı Kullanım Raporu (2020 Yılı Özet Rapor)

 

Yasak 1.500 Metrekareden Küçük Mağazaları Kapsıyor

Henüz taslak halinde olan ve sektör paydaşlarının görüşleri ile şekillenmesi beklenen düzenleme yürürlüğe girerse Zincir Marketlerin 1.500 metrekareden büyük mağazaları ve internetten satış yaptıkları kanallar kısıtlamadan etkilenmeyecek.

Ancak 1.500 metrekareden küçük satış alanına sahip olan şubelerde satılan ürünlere kısıtlama getirilmiş olacak.

Bu kısıtlamadan etkilenmesi beklenen ürün grupları şu şekilde;

  • Sigara gibi Tütün Mamulleri
  • Cep Telefonları
  • Elektronik Eşyalar
  • Beyaz Eşyalar
  • Mobilyalar

Metrekare farkı olmadan tüm Zincir Marketler Pazar günleri kapılarını 11.00’dan sonra açabilecekler.

 

Market Alışverişi
Market Alışverişi

 

Zincir Marketlerin %1’i Coğrafi İşaretli Ürünlere Ayrılacak

Yine metinde yer alan düzenlemeye göre marketler içerisinde, Market metrekaresinin %1’inden küçük olmayacak şekilde Yöresel Ürün ve Coğrafi İşaretli Ürün satışı yapılması için alan ayrılacak.

Bu alan üzerinden o ilin veya o bölgenin öne çıkan Yöresel Ürünlerinin satışı yapılacak ve bölgesel olarak üretim yapan üreticiler desteklenmiş olacak.

thumbnail
İlişkili Yazı
İndirimsiz ve İndirimli Ürün Satışına ve Reklamlarına Düzenleme Getirildi

 

Üreticilerin de Desteklenmesi Planlanıyor

Yapılacak düzenleme ile Market Zincirleri ile Üreticiler arasında yaşanan bazı sorunların da Üretici Lehine çözülmesi amaçlanıyor.

Marketler ürünlerin yanında sundukları veya insert veya reklam ile ön plana çıkardıkları İndirimli Ürünlerden ve Promosyon Ürünlerden doğan maliyeti üreticiye yansıtamayacaklar.

Reklam, anons, ürün yerleştirme gibi farklı tanıtım süreçleri için harcanan paraların tamamı ya da bir kısmı üretici veya tedarikçiden tahsil edilemeyecek. Ancak karşılıklı yapılan ve iki tarafında imzaladığı bir sözleşme varsa bu durumda ilgili sözleşmedeki süreç geçerli olacak.

Marketlere sağlam ve satılabilir olarak getirilen Sebze – Meyve ve Gıda ürünlerinin markette bozulmasından dolayı marketler üretici veya tedarikçiden zararın tazminini isteyemeyecek. Yine tüketici tarafından yapılan şikayetler nedeniyle incelenen ve incelemeler neticesinde kesilen cezalarda üreticiye fatura edilemeyecek.

Bu gibi durumlarda bozulan ve satışa uygun olmayan malların maliyeti ilgili market tarafından karşılanmış olacak.

Üreticiler tarafından marketlerde satılması için temin edilen Sebze ve Meyve gibi ürünler ile 30 gün içinde bozulabilen Süt, Ekmek, Tavuk gibi ürünlerin ödemeleri de Max. 30 gün içerisinde üreticiye yapılacak.

 

Zincir Market
Zincir Market

 

Bakkalları Korumak İçin Pazar Günü Marketler Geç Açılacak

Eğer düzenleme yürürlüğe girerse Pazar sabahları alışveriş yapanların Bakkalları tercih etmesi ve küçük esnafın da para kazanabilmesi adına Pazar günü Zincir Gıda Marketleri 11.00’dan sonra açılacaklar.

thumbnail
İlişkili Yazı
Şirket Olmadan Sanal Pos Alma – Vergi Levhasız Kredi Kartı İle Ödeme

 

Editör Yorumu

Aslında Zincir Marketlerin artması elbette ki Yerel Marketlerin / Bakkalların / Büfelerin işlerini ciddi anlamda azaltmaya başladı.

Bunun yanında Zincir Marketlerin adetli olarak ürün alım güçlerinin olması sebebiyle İnsert Ürünleri çıkarak Elektronik – Mobilya – Kırtasiye gibi ürünleri çok uygun fiyatlara satması da yerel satış noktaları için ciddi bir risk.

Ancak diğer taraftan bakıldığında pazarda 2.000 TL’den satılan bir telefonun 1.500 TL’den satılması, kilosu 10 TL olan muzun 7 TL’den müşteriye sunulması, set olarak 1.000 TL tutan masa ve sandalye takımının 600 TL’den satılması müşteri tarafında Kazançlı Alışveriş noktasında oldukça önemli.

Bu noktada dengelerin iyi gözetilmesi ve süreç sonunda hem vatandaşın hem de yerel esnafın mutlu olacağı bir çalışmanın yapılması elzem.

Düzenlemenin Kırtasiye Ürünleri – Giyim Ürünleri gibi bazı ürün gruplarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi de Zincir Marketlerin gerçekte yapması gereken Gıda Satışı noktasına dönmelerini sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!