USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.618,65

Trendyol Emlak Yeni e-Ticaret Yasası Sebebiyle Açılmadan Kapandı

Trendyol Emlak
Trendyol Emlak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trendyol Emlak ile online emlak piyasasına girmek isteyen Trendyol, 7 Temmuz tarihinde yayınlanan ve 2023 yılında uygulanmaya başlayacak e-Ticaret Yasası sebebiyle Trendyol Emlak planlamasını rafa kaldırdı.

Özellikle Sahibinden – Hürriyet Emlak gibi birkaç büyük emlak sitesinin ciddi anlamda sektörü domine ettiği Online Emlak sektörüne girmek, elindeki reklam gücü ile de özellikle Emlakçıları bünyesine katarak hızlı bir büyümeye ivmesi yakalamak isteyen Trendyol firması yeni e-Ticaret Yasası sonrasında Trendyol Emlak girişimini süresiz olarak durdurma kararı aldı.

Kararı site üzerinden de duyuran Trendyol firması bu kararı almasında yeni e-ticaret yasasında yer alan 2 farklı maddeyi sebep olarak gösterdi. Bu maddelerde bir tanesi pazaryerlerinin direkt pazaryeri veya bağlantılı bir sistem üzerinden ilan hizmeti vermesinin yeni yasa ile yasaklanmış olması. Bir diğer sebep ise aslında güçlü bir reklam ağına sahip olan ve Trendyol Emlak için de bu reklam gücünü kullanacak olan firmanın yeni yasa kapsamında reklam bütçelerinin sınırlandırılacak olması.

Bildiğiniz üzere yeni yasa ile birlikte özellikle büyük hacimli pazaryerlerinin sistemi bloke edecek şekilde, güçlü bütçeler ile reklam vermelerinin önüne geçiliyor. Özellikle daha düşük bütçelere sahip e-Ticaret sitelerinin de satış yapabilmesini ön gören bu sistem ile Trendyol – Hepsiburada – Amazon – N11 gibi sitelerin yapacakları reklamlara da bir sınırlama getirilmiş olacak.

 

Trendyol Emlak Duyuru
Trendyol Emlak Duyuru

 

Trendyol Emlak Neden Kapatıldı?

Trendyol tarafından Trendyol Emlak için yapılan resmi açıklama aşağıdaki gibidir.

“Emlak sektörünün siz değerli temsilcilerine daha önce duyurduğumuz üzere, Trendyol Emlak girişimimiz için alt yapı çalışmalarını başlatmıştık. Bu süreçte sizlerin yoğun ilgisiyle karşılaştık, öncelikle teşekkür ederiz. 7 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığımız tarafından uygulanacak yeni e-ticaret kanununa uyum sürecinde iş stratejilerimizi ve odak alanlarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Yeni kanun, Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde ilan hizmetleri sunumuna izin vermemektedir. Kanuna uyum amacıyla pazarlama yatırımlarımızı ve indirimlerimizi de önemli ölçüde azaltmamız gerekecektir. Oluşacak yeni piyasa yapısında Trendyol Emlak girişimimize devam etmemiz ne yazık ki mümkün değildir. Trendyol Emlak’ı süresiz askıya aldığımızı siz değerli paydaşlarımızın bilgilerine sunarız.”

 

Trendyol Emlak Paket Ücretleri

Trendyol sistemin açılış sürecinde bazı Kampanyalı Paket Fiyatları ile emlakçıların karşısına çıkmıştı. Buna göre lansmana özel Profesyonel Paket ücretsiz olarak seçili geliyordu. Profesyonel Paket ile 100 ilan açabiliyor, 12 farklı kullanıcı hakkına sahip olunuyordu. Profesyonel paket içerisinde her ilan için 50 fotoğraf ve 1 video ekleme fırsatı veriliyordu.

Sisteme ilan yükleyebilmek için bir firmaya ait geçerli TTBS Yetki Belgesi Numarası da isteniyor olması sayesinde Emlak sistemine sadece yetkili emlakçıların giriş yapması planlanıyordu.

 

Trendyol Emlak Paket Ücretleri
Trendyol Emlak Paket Ücretleri
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 27 Şubat 2023, 23:06

    […] 14:05 Trendyol Emlak Yeni e-Ticaret Yasası Sebebiyle Açılmadan Kapandı […]

    Cevapla
Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!