USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.334,72

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti Nedir ve Nasıl Alınır?

Başarılı Satıcı
Başarılı Satıcı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti bazı kriterler kapsamında Trendyol üzerinden satış yapan başarılı mağazalara verilen bir rozettir. Bu rozet ile satıcının Trendyol tarafından hazırlanan kurallara uyan bir satıcı olduğunu anlayabiliyoruz.

21 Eylül 2021 tarihinde hayata geçirilen Başarılı Satıcı Rozeti ile hem satıcılara Başarılı Satıcı Ünvanı verilerek satış aşamasında müşterilere daha fazla güven vermesi sağlanıyor hem de bu rozet ile birlikte Trendyol tarafından satıcılara bazı ek avantajlarda sağlanmış oluyor.

 

Başarılı Satıcı Rozeti Nasıl Kazanılır?

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti alabilmeniz için aşağıda şartların tamamını sağlamanız gerekmektedir.

 • Trendyol üzerinde aktif olarak en az 1 senedir satış yapmak.
 • Son 6 ay içerisinde satıcı puanının 9’un altına hiç düşürmemiş olmak.
 • Son 6 ay boyunca toplamda en az 1000 sipariş teslimi gerçekleştirmiş olmak.
 • Son 6 ay içerisinde ortalama Satıcı Puanının 4.5 ve üzerinden olması.
 • Son 6 ay içerisinde ortalama Ürün Değerlendirme Puanının 4.5 ve üzerinden olması.
 • Satıcı mağazasının aktife alınmış ve yayında olması.
 • Son 6 ay içerisinde alınan Toplam İhlal Puanının 12 Puandan Az Olması
 • Gelişim Merkezi puanının Gümüş veya daha üst seviyede olması.

Trendyol - Demet Mutlu
Trendyol – Demet Mutlu

 

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti Neden Hayata Geçirildi?

Trendyol firması Milla, Man ve Modest markaları dışında kendi ürün satmayan, yoğunluklu olarak Farklı Satıcıların ürün sattığı bir platform. Bu sebeple de Müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla İş Ortaklarının bazın kurallara riayet etmesini isteyen bir yapısı var.

Satıcılar eğer bu kurallar çerçevesinde hareket ederlerse hem Satıcı Puanları yükseldiği için Buybox süreçlerinde ön plana çıkıyorlar hem de Başarılı Satıcı olarak müşteriler tarafından da Daha Fazla Güvenilir hale geliyorlar.

 

Trendyol Express Kargo
Trendyol Express Kargo

 

Başarılı Satıcı Rozeti Kalıcı mıdır?

Başarılı Satıcı olmak için gereken şartları taşıdığınız müddetçe bu rozet size verilmektedir. Ancak şartlardan birisini ihlal etmeniz durumunda takip eden ay başında Başarılı Satıcı unvanınız sizden alınacaktır.

Daha sonrasında ise şartları yeniden sağlamanız durumunda yine takip eden ay itibari ile Başarılı Satıcı Rozetiniz sistem tarafından eklenecektir.

 

Başarılı Satıcı Rozeti Nasıl Görülür?

Başarılı Satıcı unvanı alan bir satıcının Kullanıcı Adı altında Başarılı Satıcı şeklinde turuncu renkte bir rozet kendisine yer bulmaya başlayacaktır. Örnekler aşağıdaki görsellerde mevcuttur.

 

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti
Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti

 

Başarılı Satıcı Rozeti Mağazaya Ne Kazandırır?

Dönemsel olarak Başarılı Satıcı unvanına sahip olan satıcılara birçok ek imkân sağlanmaktadır. Ancak 2023 OCAK ayı itibari ile Başarılı Satıcılara sağlanan birkaç kazanç şu şekildedir.

 • Başarılı Satıcılar Buybox sıralamasında daha fazla ön plana çıkarlar.
 • Mağaza ve ürün sayfalarında Başarılı Satıcı Rozeti ile müşterilerin daha fazla güven duyması sağlanır.
 • Kargo Baremi altında kalan siparişlerin müşteriye gönderim sürecinde olduğu gibi iadesi de ilgili Kargo Barem Desteği üzerinden ücretlendirilecektir. (Trendyol öder sistemi ile çalışan satıcılar için geçerlidir)

 

Trendyol Kargo Ücretleri ve Kargo Barem Sistemi

 

Not:Barem UygulamalarıYüksek desili taşıma yapan lojistik firmaları (Borusan-CEVA -Horoz) ile gönderilen paketler Barem Destek uygulamasına dahil edilmeyecek ve desi bazlı fiyatlar üzerinden ücretlendirilecektir. Barem Destek uygulaması 10 desi altındaki gönderiler için geçerli olacaktır. 10 desi ve üzerindeki paketlerinizi desi bazlı fiyatlar üzerinden göndermeye devam edebilirsiniz.

 

Buybox Nedir?

Gerek Trendyol gerek HepsiBurada gerekse de Amazon tarafından uygulanan Buybox sistemini kısaca özetlememiz gerekirse, ürünlerin tek bir satış konusu üzerinden satıldığı, ürünü satan tüm firmaların ise bu satış konusu altında sıralandığı bir sistemdir.

Örneğin Samsung Galaxy Note 22 Ultra – 512 GB model bir telefonu satan 20 tane firma ilgili pazaryerinde ürünü satışa sunsunlar. Pazaryeri ilgili satıcıların 20 farklı satış konusu açmasını istemediği için tek bir satış konusuna onları yönlendirir.

Satıcılar Ürün Fiyatı – Mağaza Puanı – Kargo Hızı – Mağaza Başarı Rozeti – Stok Adedi gibi birçok unsur üzerinden hesaplanan bir algoritma ile ilgili ürünün altına sıralanırlar.

Müşteriler ürünü satın almak istediklerinde ise, eğer bir satıcıyı özel olarak seçmezlerse, sistem buybox sıralamasında en üstte olan firmadan ilgili satışın tamamlanmasını sağlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 4 Mart 2023, 21:27

  […] 19:08 Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti Nedir ve Nasıl Alınır? […]

  Cevapla
Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!