USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.762,85

Trendyol 1.5 Milyar Dolar Yatırım Alarak Decacorn Seviyesine Çıkan İlk Türk Şirketi Oldu

Trendyol - Demet Mutlu
Trendyol - Demet Mutlu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trendyol 1.5 Milyar Dolar değerleme ile birlikte toplamda 16.5 Milyar Dolarlık değerlemeye ulaşarak Türkiye girişim ekosisteminin ilk decacorn ünvanı alan şirketi oldu.

Ayrıca bu yatırım sonrasında Trendyol firması Türkiye’nin En Değerli Şirketleri arasında da ilk sıraya geçmiş oldu.

Trendyol bu büyük yatırım turuna; Amerika’nın önemli yatırım fonlarından General Atlantic, Japonya Merkezli SoftBank (SoftBank Vision Fund 2  fonu ile), Berlin Merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) gibi firmalar katılmıştı.

Trendyol’un mevcut yatırımcısı Alibaba’nın da bu sene başında şirkete 350 milyon dolar ek yatırım gerçekleştirmişti.

thumbnail
İlişkili Yazı
Trendyol Müşteri Sorularını Cevaplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Unicorn Nedir?

Unicorn girişimcilik ekosisteminde aldığı yatırımlar ile değerlemesini 1 Milyar Doların üstüne taşıyan firmalara ekosistem içinde verilen isimdir.

Ülkemizde Unicorn ünvanı alan ilk 3 şirket sırasıyla;

  • 8 Milyar Dolara satılan PEAK GAMES,
  • 5 Milyar Dolar değerleme alan GETİR,
  • 1 Milyar Dolar değerlemeye ulaşan DREAM GAMES,

 

Decacorn Nedir?

Decacorn terimi ise 10 Milyar Dolar değerlemeye ulaşan firmalar için girişimcilik ekosisteminde yapılan tanımlamadır.

Türkiye’den Decacorn seviyesine geçiş yapan ilk şirket TRENDYOL olmuştur. Bu yazı hazırlandığında firmanın toplam değerlemesi 16.5 Milyar Dolar seviyesinde idi.

 

Trendyol
Trendyol

 

“Türkiye’nin Dijital Ekosistemine Ulusal İlgi Artacaktır”

Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için  bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Satıcılarımızın platformumuz üzerinden yürüttükleri operasyonları için yüzbinlerce kişi çalışırken, kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde de yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Böylece doğrudan ve dolaylı, ekonomimize toplam 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı yapıyoruz. 2023’te bu rakamı 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz”

Trendyol Kurucusu Demet MUTLU

 

30 Milyondan Fazla Müşteriye Günde 1 Milyondan fazla Paket

Konuyla ilgili paylaşılan basın bülteninde ayrıca 2010 yılında kurulan Trendyol’un 30 milyondan fazla müşterisine, günde 1 milyondan fazla paket ulaştırdığı bilgisi yer alıyor.

Trendyol’un hızlı marketten dijital cüzdana uzanan kapsamlı pazaryeri modeli, Türkiye’deki ve dünyadaki müşterilerine rahatlık ve kolaylık sağlıyor. Trendyol’un bölgesel ve küresel e-ticaret arenasında devam eden büyümesini hızlandıracağı yönünde büyük bir potansiyel görüyoruz. General Atlantic olarak, yenilikçi iş modellerini büyütme konusunda dünya çapındaki deneyimlerimizle, müşterilere ve satıcılara kusursuz e-ticaret deneyimleri sağlarken aynı zamanda pozitif etki yaratma misyonlarını yerine getiren Trendyol ekibi ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz”

General Atlantic EMEA Bölgesi Genel Müdürü ve Tüketici Birimi Başkanı Melis Kahya Akar

 

Türkiye’nin lider super-app’i Trendyol, e-ticaret, ödeme sistemleri ve teslimat yetkinliklerini, moda gibi sektörlerdeki derin uzmanlığı ile başarılı bir şekilde entegre etti. Böylece yeni pazarlarda yüksek büyüme potansiyeline sahip benzersiz bir tüketici deneyiminin temelini atmış oldu.  Dünyada birçok e-ticaret platformuna yatırım yapmış bir şirket olarak Trendyol ile işbirliğimizden büyük mutluluk duyuyoruz. EMEA’nın yükselen dijital liderlerinden biri olan Trendyol’un bu yolculuğunu desteklemeyi heyecanla bekliyoruz.

SoftBank Investment Advisers Yönetici Ortağı Anthony Doeh

 

Bültende paylaşılan bir diğer bilgi ise Citi’nin bu yatırım turunda Trendyol’un münhasır danışmanı olarak görev almış olması.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!