1. Haberler
  2. e-Ticaret
  3. Ticaret Bakanlığı e-Ticaret İçin Yeni Düzenlemeleri Hayata Geçiriyor

Ticaret Bakanlığı e-Ticaret İçin Yeni Düzenlemeleri Hayata Geçiriyor

e-Ticaret Yönetmeliği
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Ticaret Bakanlığı e-Ticaret İçin Yeni Düzenlemeleri Hayata Geçiriyor

Tüketicilerden gelen şikâyetlerin artmaya başlaması ve e-Ticaretin giderek büyüyen bir hacme ulaşması Ticaret Bakanlığını harekete geçirdi ve e-Ticaret genelinde yeni yasal düzenlemeler için çalışma başlatıldı.

Ticaret Bakanlık tarafından e-Ticaret özelinde bazı yeni kararların hayata geçirilmesi için bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma kapsamında uzaktan satış yapan üreticiler ürünleri için bir müşteri temsilcisi atayacaklar ve bu temsilcinin İsmi – Unvanı – Açık Adresi ve İletişim Bilgileri gerek kargo evrakı gerek ürünün kutusu gerekse de ürünün ambalajı üzerinde yer alacak.

Sektör Paydaşları ile paylaşılan taslağa göre e-Ticaret Pazaryerleri satışı yapılan ürünlerin orijinalliğinden ve güvenilir olup olmadığından sorumlu olmayacaklar.

[ilgiliMakale icerik_id=”3028″]

 

Pazaryerleri Ürün Güvenliğinden Sorumlu Olmayacaklar

Henüz taslak aşamasında olan düzenlemeye göre Pazaryeri mantığı ile çalışan e-Ticaret siteleri, satışı yapılan ürünlerin Orijinalliği veya Güvenilirliğinden sorumlu olmayacak. İlgili sorumluluk satışı yapan mağazada olacak.

Ancak bu siteler orijinal olmayan ya da güvensiz bir ürün tespit ettiklerinde ürünü siteden ve satıştan kaldırabilecek, çok fazla sayıda sorun yaşanması durumunda ise satıcının mağazasını satışa kapatabilecekler.

[ilgiliMakale icerik_id=”2929″]

 

Ürünler Üzerinde Yetkili Müşteri Temsilcisi Bilgileri Olacak

Yapılacak düzenleme ile birlikte internette ya da telefondan satışı mümkün olan her ürün için ürünün imalatını yapan firma gerek ürünün ambalajı herek ürünün kutusu gerekse de ürünün kargo evrakı üzerine ürünle alakalı olarak görevlendirilen Müşteri Temsilcisinin bilgilerini koymak zorunda olacak.

Bu temsilcinin firmadan bağımsız bir temsilci mi olacağı yoksa firma için de bu iş için özel birimin mi kurulacağı ise henüz netleşmiş durumda değil.

Ancak gerek ambalaj gerek kutu gerekse de kargo evrakında ilgili kişinin İsmi – Unvanı – Açık Adresi – İletişim Bilgileri gibi bilgilerin yer alması istenecek.

Denetleme Kurumu tarafından talep edilmesi durumunda ilgili temsilci ürünün uygunluk belgelerini ve diğer belge ve evrakları Denetleme Kurumu ile paylaşmak zorunda olacak.

[ilgiliMakale icerik_id=”1612″]

 

Forumlardaki Paylaşımlar Şikâyet Olarak Kabul Edilecek

Taslak metne göre Ticaret Bakanlığı tarafından bir Denetleme Sistemi kurulacak.

Bu sistem üzerinden resmi olarak suç duyurusunda bulunulmasa bile Forumlar ve Şikâyet Siteleri üzerinden yapılan şikâyetler incelenecek ve ilgili firmalar ile alakalı çok sayıda şikâyet konusuna rastlanılması durumunda Ticaret Bakanlığı tarafından inceleme başlatılabilecek.

Aynı şekilde Denetleme Sistemi içerisinde yer alan kurul şikâyetlerin geldiği siteler üzerinden ürün alımları yaparak gerek Ürün Alım Süreci gerekse de Ürün İade Sürecini denetleyebilecekler.

Denetim Kurumu sakıncalı bir ürün veya içerik gördüğü durumda konuyla alakalı olarak BTK ile iletişime geçerek ilgili sayfa ya da siteye erişimi yasaklatabilecek.

[ilgiliMakale icerik_id=”3008″]

 

TL İle Satış Yapan Yabancı Sitelere Düzenleme Geliyor

AliExpress – GearBest – BangGood gibi Çin veya farklı ülkelerde faaliyet gösteren ancak TL ile Türkiye’de satış yapan firmalara da düzenleme getirilecek.

Bu kapsamda ilgili firmaların Türkiye’de bir kurulu işletmesi mevcut değilse ürünleri elinde bulunduran ve Türkiye’de yerleşik olarak hizmet sunan bir Hizmet Sağlayıcısı ile çalışması istenecek.

[ilgiliMakale icerik_id=”3017″]

 

Taslak Metin Üzerinden Düzenlemeler Devam Edecektir

Yukarıda bazı ana maddeleri yer alan Taslak Metin üzerinde gerek Sektör Paydaşları gerekse de Tüketicilerden gelen talepler ile birçok düzenleme, ekleme ve çıkarma yapılacak.

Bu sebeple de ilgili Taslak Metnin ne zaman Yönetmelik haline geleceği ve e-Ticaret Sektörünü etkisi altına alacağı şu aşamada bir soru işareti.

Zaman içerisinde süreçle alakalı olarak gelecek verileri sizlere sitemiz üzerinden sunmaya devam ediyor olacağız.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!