Sosyal Medya ve Uygulama Geliştiricileri İçin Kazanç İstisnası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Sosyal Medya İçerik Üreticileri ve Mobil Uygulama Geliştiricileri için yıl bazlı olarak belirlenen rakama kadar olan gelirler için Vergi Avantajı / Kazanç İstisnası sağlanacaktır.

Yapılan düzenleme kapsamında ilgili kişilerin Şirket Açmalarına gerek kalmadan, kazançları üzerinden sadece %15 oranında bir Vergi Kesintisi yapılarak ödemelerini banka hesaplarına alabilmeleri sağlanacaktır.

Bu düzenleme kapsamında Sosyal Medya Fenomenleri, İçerik Üreticileri ve Android ve IOS Mobil Uygulama Geliştiricileri aldıkları ödemelere fatura kesmek sureti ile ödemek durumunda kaldıkları %18 KDV ve %15’den başlayan Gelir Vergisi ödemelerinden muaf olacak, bu iki vergi yerine Banka Üzerinden sadece %15 oranında bir kesinti yapılacaktır.

 

Networking Sistemi
Networking Sistemi

 

Kazanç İstisnasından Faydalanmak İçin ne Yapmalıyım?

Sosyal Medya Fenomenleri,  İçerik Üreticileri, Android ve IOS Mobil Uygulama Geliştiricileri aldıkları ödemeleri %15 Vergi Kesintisi sonrası hesaplarına alabilmek için 3 Adımdan oluşan Başvuru Sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

 

Birinci Adım – İstisna İçin Vergi Dairesine Başvuru

Vergi istisnasından faydalanmak isteyen mükelleflerin ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurarak istisna kapsamındaki faaliyetine ilişkin olarak ilgili vergi dairelerinden “193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi”ni (İstisna Belgesi) almaları gerekmektedir.

İstisna Belgesi

 

İkinci Adım – Banka Hesabının Açılması

Vergi Dairesinden aldığınız belge ile çalıştığınız veya çalışmak istediğiniz banka şubesine giderek, ister mevcut hesabınızı çevirebilir isterseniz de vergi istisnası için yeni bir hesap açabilirsiniz.

Bu noktada önerimiz YENİ HESAP AÇMANIZ üzerinedir. Çünkü ilgili hesaba FARKLI KAZANÇLAR ÜZERİNDEN ÖDEME GELMESİ durumunda Vergi İstisnasını kaybedebilirsiniz.

 

Son Adım – Vergi Dairesine Hesap Numarasını İletmek

Söz konusu istisnadan yararlanabilmek amacıyla Türkiye’de kurulan bankalar nezdinde

  • Yeni hesap açılması halinde hesap açılış tarihinden itibaren,
  • Mevcut hesabın kullanılacak olması halinde ise mevcut hesabın bu amaçla kullanılacağına dair istisna belgesinin bankaya ibraz tarihinden itibaren,

1 AY – 30 GÜN içerisinde banka hesaplarına ilişkin bilgilerin (banka adı, banka şubesi, iban numarası) bağlı bulunulan vergi dairesine bildirim yükümlülüğü mevcuttur.

 

KDV ve Vergi

 

Vergi İstisnası Sıkça Sorulan Sorular

Vergi Mükellefleri Bu Süreçten Faydalanabiliyor mu?

Evet. Vergi Mükellefi olanlarda ilgili işlemleri tanımlayarak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen Yıllık İşlem Limitleri kapsamında vergi avantajı sağlayabilirsiniz. (Yasada yer alan işlemler üzerinden kazanılan gelirlerle sınırlı)

 

Yeni Bir Hesap mı Açayım, Mevcut Hesabımla mı Başvurayım?

Önerimiz vergi istisnası dışında da ödemeler alıyorsanız, kira geliri olabilir, maaş olabilir, harçlık olabilir, hesabınızda birikim yapıyorsanız vs. vergi istisnası için YENİ HESAP açmanızdan yanadır.

Diğer türlü hesabınıza giren TÜM PARALARDAN %15 VERGİ kesileceği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ayrıca devlet yapacağı incelemelerde ilgili hesaba FARKLI SEBEPLERLE YATAN ÖDEME görmesi durumunda VERGİ İSTİSNASI HAKKINIZI İPTAL edebilir.

 

2022 Yılı İçin Vergi İstisna Sınırı Ne Kadar?

2020 yılı için belirlenen Vergi İstisna Limiti 880.000 TL’dir. Bu rakamı 1 TL dahi geçmeniz durumunda kesilen %15’lik vergiden çıkış yaparsınız ve otomatik olarak Gelir Vergisi kapsamında değerlendirilirsiniz.

Bu durumda sizden Şirket Açmanız ve ilgili rakam üzerinden Fatura Keserek hem Gelir Vergisi hem de KDV Ödemeniz istenebilir.

Bu sebeple de özellikle YURTDIŞI KAZANÇLARI için DOLAR – EURO kurlarını iyi takip etmeniz gerekecektir.

 

Youtube Üzerinden Gelir Elde Edenler Vergi İstisnasından Faydalanabilecek mi?

Evet. Youtube kanalı olan ve buradan kazanç sağlayan kişiler bu istisnadan faydalanabilirler.

 

Instagram – Twitch vb. Platformlar Üzerinden Gelir Elde Edenler Vergi İstisnasından Faydalanabilecek mi?

Evet. Gerek Instagram gerek Twitch gerek Twitter – Telegram vs. gibi Sosyal Medya Platformları üzerinden reklam paylaşarak kazanç elde edenler bu istisnadan faydalanabilecekler.

Instagram üzerinden SATIŞ Yapanlar ise aslında bir ÜRÜN SATIŞI gerçekleştirdikleri için Şirket Olmak ve Fatura Kesmek zorundalar.

 

Websitesi Üzerinden Gelir Elde Edenler Vergi İstisnasından Faydalanabilecek mi?

Yeni yayınlanan tebliğ kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı aslında sorunun cevabını da vermiş oldu.

(20) Sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyette bulunan kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için mezkûr istisna hükümleri uygulanmayacaktır.

Örnek 12: Mükellef (J), kişisel internet sitesinde yemek tarifleri vermekte ve yemeklerin yapılışına ilişkin videolar yayınlamaktadır. Mükellefin faaliyette bulunduğu kişisel internet sitesinin belirli alanlarında reklamlar yayınlanmakta ve yayınlanan bu reklamlardan kazanç elde edilmektedir.

Sadece belirli bir kısmında sosyal etkileşim amaçlı içeriğe yer veren kişisel internet sitelerinin sosyal ağ sağlayıcıları kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmadığından mükellefin kişisel internet sitesi aracılığıyla elde ettiği kazanç istisna kapsamında değerlendirilemeyecektir.

 

Mobil Uygulama – Oyun Üzerinden Gelir Elde Edenler Vergi İstisnasından Faydalanabilecek mi?

Evet. Mobil Uygulama Geliştiren veya Mobil Oyunlar Üzerinden kazanç sağlayan kişiler bu istisnadan faydalanabilirler.

 

Freelancer Platformlar Üzerinden Gelir Elde Edenler Vergi İstisnasından Faydalanabilecek mi?

Freelancer Siteleri bir SOSYAL AĞ olmaması, bu siteler üzerinden direkt olarak HİZMET SATIŞI yapılıyor olmasından dolayı Freelancer Siteleri üzerinden elde edilen gelirler VERGİ İSTİSNASI Kapsamında değerlendirilmeyecektir.

 

Kamu Personeli – Memurlar İçin de Geçerli midir?

Düzenlemenin temel olarak Sosyal medya – Web Sitesi Gelirleri gibi gelirleri TİCARİ KAZANÇ olarak ele aldığı ve Kamu Personelleri için hazırlanan düzenleme de Kamu Personellerin Ticari Kazanç Elde Edemediği üzerine bir maddenin yer aldığı gerçekleri üzerinden yola çıkacak olursak EK BİR DÜZENLEME GELMEDİĞİ Müddetçe Kamu Memurları için bu Vergi Muafiyeti geçerli olmayacaktır.

 

 

 

Kaynak: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/user_upload/Tebligler/Taslaklar/gelir/gvtebligtaslak318.pdf

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sosyal Medya ve Uygulama Geliştiricileri İçin Kazanç İstisnası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 12 Mart 2023, 13:14

    […] büyük çoğunluğu sosyal medya üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde herkesin en az bir tane sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar üzerinden alışveriş yapmak mümkün olmaktadır. E-ticaret […]

    Cevapla
google.com, pub-6189304163636126, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin