1. Haberler
  2. Bilgi Bankası
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK Eksik Gün Kodları ve Eksik Gün Nedenleri

Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK Eksik Gün Kodları ve Eksik Gün Nedenleri

Çalışanlar - Personel - İşçi Hakları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK tarafından sisteme girilen SGK Eksik Gün Kodları ve bu kodlara karşılık gelen nedenler aşağıdaki gibidir.

Aşağıdaki kodlar ile SGK sistemine girişi yapılmış olan Eksik Gün Sayılarını karşılaştırabilir, o ay için oluşan Eksik Sigorta Gün Sayınız ile alakalı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer firmanın tarafından hatalı bir kod girişi yapılarak Eksik Gün Sayısı işlenmiş ise bu durumda İnsan Kaynakları veya Şirket Yetkilisi ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

 

  Her Girişimcide Bulunması Gereken 5 Faydalı Alışkanlık

 

SGK Eksik Gün Kodları ve Nedenleri

 

Eksik Gün Kodu Neden
01İstirahat
03Disiplin cezası
04Gözaltına alınma
05Tutukluluk
06Kısmi istihdam
07Puantaj kayıtları
08Grev
09Lokavt
10Genel hayatı etkileyen olaylar
11Doğal afet
12Birden fazla
13Diğer nedenler
15Devamsızlık
16Fesih tarihinde çalışmamış
17Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma
18Kısa çalışma ödeneği
19Ücretsiz Doğum İzni
20Ücretsiz Yol İzni
21Diğer Ücretsiz İzin
225434 SK. ek 76, GM 192
23Yarım çalışma ödeneği
24Yarım çalışma ödeneği ve diğer nedenler

 

Personel Çalışan

 

Eksik Gün Bildirimi Nereye ve Nasıl Yapılır?

Eksik Gün Bildirimi takip eden ayın 23. Gününe kadar bağlı bulunulan SGK birimine elden ya da posta yolu ile yapılmalıdır.

Bildirimler Eksik Gün Bildirim Formu ile yapılmaktadır.

 

Kod 06 – Kısmi İstihdam / Part Time Çalışma

Yönetmeliğe göre kısmi süreli çalışmanın tanımı “İşyerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma kısmi süreli çalışmadır.” şeklinde yapılmıştır.

Bu bağlamda haftalık çalışma saati 45 saat, günlük çalışma saati de 7.5 saat olan bir işletmede haftalık max.30 saat, günlük ise 5 saat çalışan personel Kısmi Süreli Personel ya da Part Time Personel olarak ifade edilir.

Bu kapsamdaki personellerin Sigorta Eksi Gün Sayıları ise 06 kodu üzerinden yapılmaktadır.

 

İş Yaşamı ve Üretkenlik

 

Ayda 30 Günden Az Çalışan Personelin Eksik Gün Bildiriminin Yapılması

Ülkemizde tam zamanlı olarak çalışan bir personelin Ayda 30 Gün olacak şekilde Sigorta Prim Ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda ay içerisinde farklı sebeplerden dolayı izin alan personellere yapılan prim ödemeleri 30 günün altında kalabilmektedir.

Haklı sebeplerden dolayı işverenler bu gibi durumlarda ödemeleri 30 gün üzerinden değil de örneğin 27 gün üzerinden sisteme işleyebilmektedirler. Bu gibi durumlarda işverenin ilgili SGK birimine geçerli evrakları sunabiliyor olması gerekmektedir.

Örneğin istirahat raporu kullanan bir çalışanın, istirahat süresi kadar eksik bildirilmesi Sosyal Güvenlik Kurumunun da kabul ettiği bir haklı nedendir.

Eksik Gün Bildirimi işleminde dikkat edilmesi gereken kodu sonradan düzenlenebilecek olan belgelerin SGK tarafından her zaman kabul edilmesi, sonradan düzenlenme ihtimali olan belgeleri ise evrak teslim tarihi içinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Örneğin hastane raporları, noter onaylı kısmi süreli iş sözleşmeleri, noter onaylı diğer evraklar zaman sınırı olmadan kabul görürken ücretsiz izin belgeleri, Noter onaysız kısmi süreli iş sözleşmeleri, puantaj kayıtları gibi evraklar ise SGK tarafından belirlenen süreç içerisinde teslim edilmelidir.

SGK tarafından belirlenen sürecin takip eden ayın 23. Gününe kadar olduğunu tekrar hatırlatalım.

 

Örneğin A işyerinde 01.03.2018 tarihinde işe başlayan Aslı Hanım için Mart ayı primi 20 gün üzerinden ödenmiş ve Eksik Gün nedeni olarak da 06 kodu girilmiş olsun.

Bu durumda SGK tarafından belirlenen yasal süre içerisinde Aslı Hanım ile yapılan Kısmi İş Sözleşme Örneği SGK’ya iletilirse bu işyeri için uzun vadede yaşanacak sorunların bertaraf edilmesini sağlar.

İlgili belge yasal süreden sonra teslim edilir ise belgedeki Noter Onay Tarihi, noter onayı yoksa Belge Teslim tarihi baz alınarak SGK tarafından işlem yapılır.

Bu durumda ise Aslı Hanım daha sonra ilgili ay Tam Zamanlı olarak çalıştığını ancak Sigorta Priminin 20 gün üzerinden yatırıldığını beyan ederek şirket aleyhine dava açabilir.

Geç teslim durumunda SGK yada Devlet tarafından herhangi bir Mali veya Cezai işlem uygulanmasa da firmaların uzun vadede sorun yaşamamaları adına belirlenen sürelere uymaları yararlarına olacaktır.

 

Çalışanlar - Personel - İşçi Hakları

 

Eksik Gün Sayılarının Çalışan Tarafından Tamamlanması

Yapılan düzenlemeler ile aylık 30 günden az sigorta primi ödenen Kısmı Zamanlı Personellerin eksik kalan gün sayılarını ödeyerek prim gün sayılarını 30 güne tamamlama imkânı sunulmuştur.

Aylık 30 günden az çalışan sigortalılar eksik günler için borçlanma yoluna giderek sigorta prim gün sayılarını 30 güne çıkarabilirler. Ancak Ücretsiz İzin, Devamsızlık, Disiplin Cezası gibi kodlar ile eksik prim ödemesi yapanlara bu imkân sağlanmamaktadır.

İlgili borçlanmaya uygun olan kodlar şu şekildedir.

  • 06 – Kısmi istihdam
  • 07 – Puantaj kayıtları
  • 17 – Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma

İşverenle yapılan sözlü anlaşmaya göre ayın bazı günlerinde çalışan bir sigortalının eksik gün nedeni işveren tarafından, 07- puantaj kayıtları olarak bildirilirse borçlanma yapabilecek, ancak 15-devamsızlık veya 21-diğer ücretsiz izin olarak bildirilirse borçlanma yapamayacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!