1. Haberler
  2. e-Ticaret
  3. Rekabet Kurumu, Sahibinden.com Sitesine Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com Sitesine Soruşturma Açtı

rekabet kurumu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com Sitesine Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Sahibinden.com Emlak ve Vasıta Satımı süreçlerinde Hakim Durumu Kötüye Kullanma maddesini ihlal ettiği için 15 Ekim 2020 tarihinde hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Sahibinden.com sitesine 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. Maddesini ihlal ettiği için hakkında soruşturma açılmış durumda. 6. maddeye baktığımızda ise konunun Hakim Durumu Kötüye Kullanma noktasında olduğunu görebiliyoruz.

Öncelikle dilerseniz Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya sonrasında da ilgili maddeye bir göz atalım.

[ilgiliMakale icerik_id=”2948″]

 

Rekabet Kurumu – Sahibinden.com Açıklaması

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan Rekabet Kurulu; 27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.

 

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. Maddesi

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.”

 

sahibinden

 

Sahibinden.com’a İki Yıl Öncede 10 Milyon TL Ceza Kesildi

Aslında bu soruşturma Rekabet Kurumu tarafından Sahibinden.com sitesine açılan ilk soruşturma değil.

İki yıl kadar önce Sahibinden.com sitesi yine Hakim Durumu Kötüye Kullanma sebebiyle Rekabet Kurumu tarafından incelemeye alınmış ve siteye 10.6 Milyon TL oranında ceza kesilmişti.

O zaman firmaya kesilen cezanın ana sebebi sektördeki hakim durumunu kötüye kullanarak vasıta ve emlak satışı ve kiralama hizmetleri için sitesindeki paket satışlarındaki aşırı fiyat uygulaması idi. Temel olarak o dönem Sahibinden.com üzerinden emlak satışı veya kiralaması ve araba satışı ve kiralaması yapmak isteyen kurumlardan paket ücreti adı altında sistem üzerinden ilan verebilmeleri için ciddi rakamlar talep edildiği için firma bu cezayı yemişti.

Günümüzde her ne kadar Emlak noktasında Hürriyet Emlak, EmlakJet, Zingat gibi, Araç satışı noktasında ise Arabam.com, Araba.com, DOD gibi siteler olsa da hem alıcı hem de satıcıların ilk uğradıkları yerlerden bir tanesi Sahibinden.com

Yılların getirdiği bu güç ile pazarda ciddi bir hâkimiyet kurmayı başaran firma bu sebeple de dönem dönem Rekabet Kurumunun da dikkatini üzerine çekmeyi başarmış durumda.

windows 10 education lisans

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!