USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.029,90

Reklam Hizmetlerine Uygulanacak 3/10 KDV Tevkifatı Nedir? Tevkifatlı Fatura Nasıl Kesilir?

KDV ve Vergi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak olan Reklam Hizmetlerine Uygulanacak 3/10 KDV Tevkifatı nedir? Tevkifatlı Fatura nasıl kesilir? Tevkifatlı Fatura Kimlere kesilir? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlere vermeye çalışacağız.

16 Şubat 2021 tarih ve 31397 sayılı tebliğ ile birlikte 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kesilen ve 1.000 TL sınırını aşan Reklam Hizmeti Faturalarında 3/10 oranında bir KDV Tevkifatı uygulanmasına karar verildi.

Bu uygulama Ek Bir Vergi Olmayıp, mevcutta ödemesi yapılan %18’lik KDV üzerinden yapılan bir Bölüştürme olarak ele alınabilir.

thumbnail
İlişkili Yazı
Pazaryerleri Üzerinden Satış Yapanlar İçin Kar – Zarar Hesaplaması

 

Reklam Hizmetlerine Uygulanacak 3/10 KDV Tevkifatı Nedir?

KDV Tevkifatını bir örnek üzerinden açıklamak daha iyi olacaktır.

1 Mart 2021 tarihinden önce 1.000 TL’lik bir Reklam Hizmeti Ödemesi almak istediğinizde ilgili reklam veren firmaya %18 oranında KDV ile birlikte 1.000 TL + 180 TL olmak üzere 1.180 TL’lik bir fatura kesmekte ve ilgili 180 TL’lik KDV’yi devlete ödemek için reklam veren firmadan tahsil etmekte idiniz.

1 Mart 2021 tarihinden itibaren ise 3/10 oranında bir KDV Tevkifatı ortaya çıktı. Bu durumda yine devlete 180 TL’lik bir KDV ödemesi yapılacak. Ancak 180 TL’lik ödemenin 126 TL’lik kısmını Siz, kalan 54 TL’lik kısmını ise Fatura Kestiğiniz Firma ödeyecek. Bu durumda da firmaya keseceğiniz fatura 1.000 TL + 180 TL – 54 TL olacak ve 1.126 TL tahsil edeceksiniz ilgili firmadan.

Peki normalde KDV’li rakamı gelen ve giden faturalar ile denkleştirirken bu kaybolan 54 TL ne olacak.

Bu 54 TL peşinen Devlete Ödenmiş bir rakam olduğu için muhasebeciniz rakama ve yasal sınırlara göre AYLIK olarak Nakit Olarak Tahsil Edebilecek veya Vergi Borçlarınızla Mahsuplaşarak geri alabilecek. Ancak bu sürecin Muhasebeci açısından zorlu bir süreç olması sebebiyle birçok muhasebeci küçük rakamlar için KDV Tevkifat İadesi Başvurusu yapmamaktadır. Bu durumda da ilgili rakam Devletin Hazinesine kalmaktadır.

 

KDV Tevkifatı

 

KDV Tevkifatlı Fatura Kimlere Kesilecek Kimlere Kesilmeyecek?

KDV Tevkifatlı faturanın kesilebilmesi için Reklam Veren Firmanın Türkiye’de Resmi olarak temsil edilmesi gerekmektedir. Yani fatura kesilen firmanın Türkiye’de bir firma olması ve KDV ödemesi yapması gerekmektedir.

Bu sebeple de;

 • Google Adsense
 • Youtube
 • Facebook

gibi firmalar üzerinden alınan reklamlar karşılığında hesabınıza geçen ödemeler için %18 KDV üzerinden Normal Fatura kesmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir Tevkifat Uygulamasına gerek yoktur.

Ancak Türkiye’de yerleşik bir yapıda olan bir firmadan reklam ödemesi alırken 3/10 KDV Tevkifatlı olarak fatura kesmeniz gerek. Örneğin Trendyol İnfluencer veya Hepsiburada İnfluencer sistemi üzerinden ödeme alanlar, Direkt olarak markalardan reklam alarak onlara fatura kesen Ajans ve İnflucerler 3/10 KDV Tevkifatlı olarak fatura kesmeleri gerekecek.

thumbnail
İlişkili Yazı
Özel İletişim Vergisi (ÖİV) Yükseldi, İnternet ve Telefon Faturalarına Zamlar Yolda

 

3/10 KDV Tevkifatlı Fatura Örneği

KDV Tevkifat olayını daha iyi anlamanız adına 2 farklı Fatura Örneği sunalım istedik. İlk örnekte KDV Tevkifatı olmadan kesilen bir fatura ikinci örnekte ise KDV Tevkifatlı bir fatura yer alacak.

 

KDV Tevkifatsız Örnek Fatura

Alınacak Ödeme1.000 TL
KDV (%18)180 TL
Fatura Kesilecek Tutar1.180 TL

 

3/10 KDV Tevkifatlı Örnek Fatura

Alınacak Ödeme1.000 TL
KDV (%18)180 TL
KDV Tevkifatı 3/1054 TL
Tevkifat Sonrası Kalan KDV126 TL(180 TL – 54 TL)
Fatura Kesilecek Tutar1.126 TL

 

KDV ve Vergi
KDV ve Vergi

 

KDV Tevkifatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

 • Google Adsense Reklam Gelirlerim İçin 3/10 KDV Tevkifatlı Fatura Kesecek miyim?

Hayır. Google firması resmi olarak Türkiye’de Google Adsense için fatura kesmediği için sizde Google Adsense kazançlarınız için KDV Tevkifatlı Fatura kesmeyeceksiniz. Normal %18 KDV üzerinden faturanızı kesmeye devam edeceksiniz.

 

 • Youtube Reklam Gelirlerim İçin 3/10 KDV Tevkifatlı Fatura Kesecek miyim?

Hayır. Google firması resmi olarak Türkiye’de Google Adsense için fatura kesmediği için sizde Youtube kazançlarınız için KDV Tevkifatlı Fatura kesmeyeceksiniz. Normal %18 KDV üzerinden faturanızı kesmeye devam edeceksiniz.

 

 • Trendyol Influencer Gelirlerim İçin 3/10 KDV Tevkifatlı Fatura Kesecek miyim?

Evet. Trendyol firması üzerinden Influencer olarak elde ettiğiniz Reklam Gelirleri için 3/10 KDV Tevkifatlı olarak fatura kesmeniz gerekmektedir. Firma 1.000 TL olan sınırı dilerse kaldırabilecek ve tüm kazançlarınız için Tevkifatlı Fatura isteyebilecektir.

 

 • HepsiBurada Influencer Gelirlerim İçin 3/10 KDV Tevkifatlı Fatura Kesecek miyim?

Evet. HepsiBurada firması üzerinden Influencer olarak elde ettiğiniz Reklam Gelirleri için 3/10 KDV Tevkifatlı olarak fatura kesmeniz gerekmektedir. Firma 1.000 TL olan sınırı dilerse kaldırabilecek ve tüm kazançlarınız için Tevkifatlı Fatura isteyebilecektir.

 

 • 1.000 TL Altı Faturalar İçin Tevkifat Uygulaması Geçerli mi?

Yasal olarak 1.000 TL üstündeki rakamlar için Tevkifat Uygulaması başladı. Ancak Reklam Veren firma dilerse 500 TL – 700 TL gibi rakamlar için de Tevkifat Uygulamasına dahil olabilir. Reklam Veren firma ile ayrıca bu konuyu görüşmeniz gerekecektir.

 

 • KDV Tevkifat Uygulaması Ek Bir Vergi midir?

Hayır. KDV Tevkifat Uygulaması sizin devlete ödediğiniz, genellikle de gelen faturalar ile denkleştirme yaptığınız KDV Tutarının 3/10 oranındaki kısmını sizden değil de reklam veren üzerinden alınmasıdır. Reklam veren üzerinden alınan 3/10’luk Tevkifat ise muhasebeciniz tarafından ilerleyen dönemde Nakit olarak veya Vergi Borçları ile Mahsuplaştırılmak sureti ile iade alınacaktır.

 

 • KDV Tevkifat Uygulaması İle Peşinen Alınan Vergi İade Edilecek mi?

Bu 54 TL peşinen Devlete Ödenmiş bir rakam olduğu için muhasebeciniz rakama ve yasal sınırlara göre AYLIK olarak Nakit Olarak Tahsil Edebilecek veya Vergi Borçlarınızla Mahsuplaşarak geri alabilecek.

Ancak bu sürecin Muhasebeci açısından zorlu bir süreç olması sebebiyle birçok muhasebeci küçük rakamlar için KDV Tevkifat İadesi Başvurusu yapmamaktadır. Bu durumda da ilgili rakam Devletin Hazinesine kalmaktadır.

thumbnail
İlişkili Yazı
Şirket Olmadan Sanal Pos Alma – Vergi Levhasız Kredi Kartı İle Ödeme

 

Resmi Gazete’de Yayınlanan 3/10 KDV Tevkifat Yönetmeliği

MADDE 1 – 26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (I/C-2.1.3.1.) bölümünün üçüncü paragrafının (b) bendinde yer alan “-Bankalar,” satırından sonra gelmek üzere aşağıdaki satırlar eklenmiştir.

 • “- Sigorta ve reasürans şirketleri,
 • – Sendikalar ve üst kuruluşları,
 • – Vakıf üniversiteleri,
 • – Mobil elektronik haberleşme işletmecileri,”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.1.1.) bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Tebliğin;

 • (I/C-2.1.3.1/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri,
 • (I/C-2.1.3.1/a) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri

ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.”

MADDE 3 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.1.2.) bölümünün dördüncü paragrafında yer alan “Tebliğin (I/C-2.1.3.1/b) ayırımında sayılanlar arasında yer almaması” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a) ayırımında sayılanlara yapılan yapım işi bedelinin 5 milyon TL’nin altında olması” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.3.1.) ve (I/C-2.1.3.2.3.2.) bölümlerinde yer alan “5/10” ibareleri “7/10” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.7.1.) bölümünde yer alan “5/10” ibaresi “7/10” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.10.1.) bölümünde yer alan “7/10” ibaresi “9/10” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 7 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.) bölümü başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2.1.3.2.11. Taşımacılık Hizmetleri

2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

2.1.3.2.11.2. Kapsam

Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti alımları ile karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (kargo işletmeciliği yetki belgesi sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri hariç) girmektedir.

Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine engel değildir.

Servis hizmetinin, personel veya öğrencilerin (veya velilerin) kendi aralarında anlaşmak suretiyle doğrudan taşımacı ile sözleşme yapılması/anlaşılması suretiyle sağlanması halinde, esas olarak hizmete ait faturaların servis hizmetinden yararlanan personel, öğrenci (veya velisi) adına düzenlenmesi gerektiğinden, tevkifat uygulanmaz. Ancak, faturanın tevkifat yapmakla sorumlu tutulanlar adına düzenlenmesi halinde tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesis edilir.

Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır.”

MADDE 8 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.12.1.) ve (I/C-2.1.3.2.12.2.) bölümlerinde yer alan “5/10” ibareleri “7/10” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 9 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.13.) bölümü başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2.1.3.2.13. Diğer Hizmetler

KDV mükellefleri tarafından, 5018 sayılı Kanuna ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, döner sermayeli kuruluşlar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları ile kalkınma ajanslarına ifa edilen ve Tebliğde özel olarak belirlenmeyen diğer bütün hizmet ifalarında söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.”

MADDE 10 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.3.2.14.) bölümü ile bölüm içi Tabloda yer alan “3/10” ibareleri “4/10” olarak, “7/10” ibaresi “9/10” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 11 – Aynı Tebliğe, (I/C-2.1.3.2.14.) bölümünden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölüm eklenmiştir.

2.1.3.2.15. Ticari Reklam Hizmetleri

2.1.3.2.15.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.15.2.) bölümü kapsamındaki reklam hizmeti alımlarında (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

2.1.3.2.15.2. Kapsam

Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır.

Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere veya daha alt yüklenicilere devredilen ticari reklam hizmetlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılır. Reklam hizmetinin, reklam ajansları üzerinden alınması, söz konusu ajansların bu kapsamda alacakları yayın, prodüksiyon gibi reklama yönelik hizmetlerin tevkifata tabi tutulmasına engel teşkil etmez.

Profesyonel spor kulüplerinin (şirketleşenler dahil) reklam hizmetleri Tebliğin (I/C-2.1.3.2.9.) bölümü kapsamında, tasarımı yapılmış olan reklamlara ilişkin baskı ve basım hizmeti alımları Tebliğin (I/C-2.1.3.2.12.) bölümü kapsamında değerlendirilir.”

MADDE 12 – Aynı Tebliğe, (I/C-2.1.3.3.6.) bölümünden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölüm eklenmiştir.

2.1.3.3.7. Diğer Teslimler

KDV mükellefleri tarafından Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne yapılan ve Tebliğde özel olarak belirlenmeyen diğer bütün teslimlerde (su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji kullanımları hariç), söz konusu kurum tarafından (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.”

MADDE 13 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.4.2.) bölümünde yer alan Örnek aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Örnek: Satıcı (A) Firması, (7/10) oranında tevkifata tabi bir işlem için alıcı (B) Firmasına, 2021/Nisan döneminde bu işle ilgili olarak 100.000 TL’lik fatura düzenlemiş, faturada gösterilen (100.000 x 0,18 =) 18.000 TL KDV’nin (18.000 x 0,30=) 5.400 TL’si (A)’ya ödenmiş, (18.000 x 0,70=) 12.600 TL’lik kısmı ise (B) tarafından tevkifata tabi tutularak sorumlu sıfatıyla beyan edilmiştir.

Satıcı (A), bu işin bir kısmını tamamlayamadığından bedelde 20.000 TL’lik bir azalma meydana gelmiştir.

2021/Mayıs döneminde ortaya çıkan bu değişiklik nedeniyle tarafların karşılıklı düzeltme yapması gerekmektedir.

Buna göre satıcı (A), alıcı (B)’ye 20.000 TL ile birlikte bu tutara ait (20.000 x 0,18=) 3.600 TL KDV’nin tevkifata tabi tutulmayan (3.600 x 0,30=) 1.080 TL’sini (toplam 21.080 TL) iade edecek, 2021/Nisan döneminde beyan ettiği 1.080 TL’yi 2021/Mayıs dönemine ait 1 No.lu KDV Beyannamesinde indirim konusu yapacaktır.

Alıcı (B) ise 2021/Nisan döneminde indirim konusu yaptığı 1.080 TL’yi, 2021/Mayıs döneminde 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan edecektir.

Alıcı (B)’nin bu işlem nedeniyle tevkifata tabi tutarak beyan ettiği verginin, 20.000 TL’ye isabet eden kısmı olan (3.600 x 0,70=) 2.520 TL aynı zamanda indirim konusu yapılmış olduğundan, bir düzeltme işlemine konu olmayacaktır.”

MADDE 14 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.4.3.) bölümünde yer alan Örnek aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Örnek: (A) Ltd. Şti., (B) İnşaat A.Ş.nden almış olduğu inşaat taahhüt hizmeti nedeniyle hesaplanan 400 TL KDV üzerinden tevkifata tabi olmadığı halde (4/10) oranında tevkifat yapmış ve tevkif etmiş olduğu 160 TL KDV’yi 2 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan etmiş ve vergi dairesine ödemiştir. (B) İnşaat A.Ş. ise hesaplanan KDV’nin tevkif edilmeyen 240 TL’lik kısmını 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan etmiş ve tevkif edilen 160 TL KDV’nin 50 TL’sini iade almıştır. Ancak bu işlemle ilgili olarak tevkifat yapılmaması gerektiğinin sonradan anlaşılması durumunda, (A) Ltd. Şti. ile (B) İnşaat A.Ş.nin talep etmeleri halinde, (B) İnşaat A.Ş.nin KDV Beyannamesinde ve almış olduğu KDV iadesinde herhangi bir düzeltme yapılmayacaktır. Ayrıca (A) Ltd. Şti.ne fazla ve yersiz tevkif ederek ödediği KDV’ye ilişkin de herhangi bir KDV iadesi yapılmayacaktır.”

MADDE 15 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.5.1.) bölümünün ikinci paragrafında yer alan “şartı aranmaz” ibaresi “şarttır” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 16 – Aynı Tebliğin (I/C-2.1.5.2.1.) ve (I/C-2.1.5.2.2.) bölümlerinde yer alan “-Servis taşımacılığı hizmeti,” ibareleri “-Taşımacılık hizmetleri,” olarak değiştirilmiş, “-Her türlü baskı ve basım hizmeti,” satırlarından sonra gelmek üzere “-Ticari reklam hizmetleri,” satırları eklenmiş ve “-Ağaç ve orman ürünleri teslimi,” satırlarından sonra gelmek üzere “-Tebliğin (I/C-2.1.3.3.7.) bölümü kapsamındaki teslimler,” satırları eklenmiştir.

MADDE 17 – Bu Tebliğ yayımı tarihini takip eden ay başında yürürlüğe girer.

MADDE 18 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Bknz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210216-6.htm

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!