USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.029,90

İnternetten İlk Kez Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten Alışveriş - Online Ticaret
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artan e-Ticaret bir taraftan firmaları ciddi bir sınava tabi tutarken diğer taraftan da ilk kez internetten alışveriş yapacak olan kişilerde bir korkuya sebep olmuş durumda.

Bu yazımızda İnternetten ilk kez alışveriş yapacak olanlar için güvenli bir alışveriş deneyimi için atılması gereken adımları bir araya getirmeye çalıştık.

İnternetten alışveriş yapacaksanız ve bu deneyimle ilk kez karşı karşıya iseniz atacağınız adımlara biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekecek.

 

TUBİSAD Verilerine Göre e-Ticaret’in Payı Artışta

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre Türkiye’de yüzde 4 ila 5 seviyesinde seyreden e-ticaretin toplam perakendedeki payı, Koronavirüs sebebiyle başlayan son bir aylık süreçte bazı dikeylerde 5-6 kat arttı.

Bu artış aslında sadece ciro bazlı bir artış değil. Sokağa çıkma noktasında problem yaşayan birçok kişi gerek Kapıda Ödeme gerekse de Kredi Kartı ile alışveriş ile e-Ticaret’le ilk kez tanışmaya başlamış durumda.

Bunun yanında artan siparişlerin hızlı bir şekilde paketlenmesi, sepet içeriklerinin zenginleşmesi ve paketleme sürecinin yavaşlaması, ürünlerini müşteriye ulaştırmada yaşanan zorluklar gibi birçok etmene bağlı olarak e-ticaret siteleri personel alımı yapmaya başlamış durumda.

[ilgiliMakale icerik_id=”2505″]

İnternetten Alışveriş

 

Online İlk Kez Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dilerseniz bu süreçle alakalı madde madde sizlere e-Ticaret / Online Alışveriş süreçlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini listeleyelim.

 

Bildiğiniz ya da Bilinen Mağazalardan Alışveriş Yapın

İnternetten ilk kez alışveriş yapacaksanız ilk alışverişte sorun yaşamamak adına Bildiğiniz ya da Bilinen e-ticaret sitelerini tercih edebilirsiniz.

En azından alacağınız ürün ve site ile alakalı şikâyetlere bakarak sitenin nasıl bir hizmet verdiğini az çok keşfedebilirsiniz.

Ancak elbette ki hayatına yeni başlamış bir site sizi kesinlikle dolandırır gibi bir genelleme yapmak büyük bir hata olacaktır. Yayına başladığı günden itibaren kalitesinden ve hızından asla taviz vermeyen birçok girişim olduğunu da bilmemizde fayda var.

[ilgiliMakale icerik_id=”30″]

Online Alışveriş ve Gıda

 

Sosyal Medyadan Alışveriş Risk Doğurabilir

Özellikle Instagram üzerinden yayın yapan birçok sayfa var ve birçokları ciddi müşteri kitlelerine ulaşmış durumda. Yani güvenilir sayfalar.

Ancak bir o kadar da denetimi olmayan bir platformda olmasından dolayı dolandırıcı, sahte, spam ve veri çalmaya odaklı Instagram Profili de mevcut.

Bu sebeple de Sosyal Medya kanalları üzerinden alışveriş yaparken biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Kapıda Ödeme seçeneğini, Şeffaf Kutu seçeneğini bu sebeple önceliğiniz haline getirebilirsiniz.

 

Mağaza Adreslerine Dikkat Edin

Bazı durumlarda bilinen markaların isimlerine oldukça yakın isimlerde sahte siteler açılabiliyor ve hızlı bir şekilde, yüksek reklam bütçeleri ile müşteri avına çıkabiliyor bu siteler.

Bu sebeple de hem SSL Sertifikasına sahip olmasına özen gösterirken hem de alışverişi yapacağınız sitenin doğru site olup olmadığına bakmanız gerek.

İlgili sitenin SSL sertifikasına sahip olması demek tarayıcınızın adres çubuğunda GÜVENİLİR yazısının olması ve https:// ile başlayan bir alan adına sahip olması demektir.

[ilgiliMakale icerik_id=”2140″]

İnternetten Alışveriş - Online Ticaret

 

Karşılaştırma Sitelerini Kullanabilirsiniz

Türkiye’de son kullanıcıya hizmet sunan birkaç fiyat ve ürün karşılaştırma sitesi mevcut. Burada ürünlerinin yayınlatmak ise gerekli birçok koşulu sağlamanız ile mümkün.

Bu sebeple de karşılaştırma siteleri üzerinden ulaşacağınız sitelerin güvenilirlikleri biraz daha yüksek.

Cimri, Akakçe, Epey gibi karşılaştırma sitelerine girerek aynı ürünün en ucuz hangi mağazada bulunduğunu öğrenmek, sadece birkaç saniyenizi alır.

 

Yüksek İndirimlere Temkinli Yaklaşın

Bir ürünün satış fiyatı birçok sitede 1.000 TL iken aynı ürünü 500 TL hatta 200 TL gibi rakamlara satan sitelerden ve satıcılardan uzak durmanız gerekecek.

Elbette ki aldığı ürünü yok pahasına satmaya çalışan, mali çıkmaza giren veya iflasın eşiğinde olan ve bu şekilde ürünleri elden çıkarmaya çalışan güvenilir bir satıcı ile karşılaşmış olma ihtimaliniz de var.

Ama bu sizi temin ederiz ki yüzde 5 ihtimaldir. Kalan %95 ihtimal ise ilgili kişi, site veya satıcının direkt olarak dolandırıcı olmasıdır.

10.000 TL’ye satılan bir telefonun TV Kanalları, İnternet Siteleri veya herhangi bir kanal üzerinden 500 TL – 1.000 TL gibi rakamlardan satılmayacağı gerçeğini artık insanlarımızın kafalarına kazıması gerek.

 

ETBİS Üzerinden Sorgulama Yapın

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ETBİS geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de faaliyete geçti. Halen birçok e-Ticaret sitesi bu süreçten bihaber olsa da ETBİS Sistemine kayıt olan birçok site de mevcut.

ETBİS üzerinde kaydı bulunan siteler temel olarak Ticaret Bakanlığına kendi sitelerini kayıt ettirmiş sitelerdir. Bir anlamda sitenin kime ait olduğu Devlet tarafından biliniyor demektir.

Bu sebeple de ETBİS kaydı olan sitelerle yaşadığınız sorunların çözümü resmi merciler üzerinden daha hızlı olabileceği için bir güven ortamı oluşturabilir.

[ilgiliMakale icerik_id=”10″]

Online Alışveriş - e-Ticaret

 

Sanal Kredi Kartı Kullanın

Aslında bu ilk kez internetten alışveriş yapanların değil tüm internetten alışveriş yapanların hayatlarında uygulamaları gereken bir bilgi.

Sanal Kredi Kartı demek reelde elinizde bulunan karta bağlı olan, limitini sisin kontrol edebildiğiniz bir kredi kartıdır.

Bu sayede internetten 1.000 TL’lik bir ürün alırken 15.000 TL limiti bulunan bir kredi kartının bilgileri yerine anlık olarak içerisine 1.000 TL yüklenen bir kartın bilgileri verilir ilgili siteye.

Sanal Kart kullanımı sizin o sitede dolandırılmanızı engellemez ancak o siteden sızacak veya sitenin direkt olarak ele geçireceği Kart Bilgileri ile ilerleyen süreçte kart dolandırıcılığına maruz kalmanızın önüne geçer.

 

Kapıda Ödeme Seçeneğine Yönelin

Kredi Kartınız yoksa veya ilgili siteden ilk kez alışveriş yapacaksanız bu durumda eğer imkan varsa Kapıda Ödeme seçeneği ile ürünleri Şeffaf Kargo ile talep edin.

Bu sayede kalitesinden emin olamasanız bile kapıya kadar gelen kargonun dışından bakarak ilgili ürünün gerçekten sipariş verdiğiniz ürün olup olmadığından emin olabilirsiniz.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!