1. Haberler
  2. Amazon Türkiye
  3. e-Ticaret ve Mağazadan Satışta Öne Çıkan Müşteri Deneyimi Süreçleri

e-Ticaret ve Mağazadan Satışta Öne Çıkan Müşteri Deneyimi Süreçleri

Müşteri Memnuniyeti ve Sadakati
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerek Geleneksel Ticaret gerekse de e-Ticaret 2020 yılında ciddi bir sınavdan geçerken önümüzdeki yıllarda Müşteri Deneyimi noktasında birçok şeyin farklılaşacağı aşikar. Bizde bu alanda naçizane bazı görüşlerimizi sizlere aktaralım istedik.

2019 yılının son aylarında Global’de başlayan 2020 yılının ilk aylarında ise Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs sebebiyle ciddi anlamda içe kapandığımız, Geleneksel Alışverişten e-Ticarete yöneldiğimiz ve Müşteri Deneyimlerinin de açısının değiştiği bir yıl geçirdik.

2021 yılı ve akabindeki 2022 yılı için süreçler nasıl ilerleyecek halen belirsizliğini koruyor. Aşıların yeterli seviyede koruma sağlaması durumunda ise Normal hayata alışmak biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Peki bu süreçte Müşteri Deneyimi nasıl gelişti, hangi yöne evrildi. Bir bakalım dilerseniz.

İlişkili Yazı
thumbnail
Milyonlar Kazandıracak Girişimler İçin 3 Pazarlama Stratejisi
Haberi görüntüle

 

Müşteri Memnuniyeti
Müşteri Memnuniyeti

 

Müşteri Deneyimi ve Etki Eden Faktörler

Birkaç maddede Müşteri Deneyimine Etki Eden Faktörleri ve bu süreçleri doğru yöneterek nasıl Müşteri Deneyimini güçlendireceğinizi anlatmaya çalışacağız. Unutmayın ki sektörel bazlı olarak bu Deneyim Süreçleri değişiklik gösterebilirler.

En doğru Müşteri Deneyimi ise sizin firmanız müşterilerinizin taleplerini dinlemeniz ve bu talepler doğrultusunda akılcı çözümler sunmanız ile ortaya çıkacağını unutmayın. Bazen sizin için gereksiz bir adım gibi görünen bir sürecin Müşteri Memnuniyeti adına ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz.

 

ROPO – Online Araştır Mağazadan Satın Al

ROPO (Research Online Purchase Offline) yani İnternetten Online olarak araştırıp Mağazadan satın alma süreci zaten yavaş yavaş artış gösteren bir deneyim halini almıştı. İnsanların mağazalardaki satış danışmanlarına güven sorunu yaşamaya başlamış olmaları, farklı tüketicilerin yorumlarına ulaşmanın kolaylaşmış olması gibi birçok etmen Online Araştır Mağazadan Satın Al sürecini ön plana çıkardı.

Her ne kadar birçok mağaza müşterileri için Mağazadan Bakıp İnternetten Ucuza Alıyor ifadesini kullansa da birçok ürün grubunda halen ürüne dokunmadan, ürünü reel olarak görmeden satın almak istemeyen bir tüketici kesimi mevcut.

Pandemi ile birlikte insanların mağazalara girmek istememeleri, mağazalarda daha az zaman geçirmek istemeleri de Online Araştır Mağazadan Al süreçlerini bir nebze daha arttırmış durumda.

2021 ve 2022 yıllarında insanlar ya direkt İnternetten Satın Alma yada İnternetten Araştırıp Mağazadan Satın Alma noktalarına doğru bir yönelimde olacaklar gibi.

İlişkili Yazı
thumbnail
Pazaryerleri Mağaza Puanı / Satıcı Puanına Etki Eden Unsurlar ve Puan Yükseltme
Haberi görüntüle
Müşteri Sadakat
Müşteri Sadakat

 

Sadakat Programı

Pazardaki rekabet gün geçtikçe artıyor. Kaliteli üretim yapan yada ucuza ürün çıkaran firmaların sayısı artık oldukça fazla. Bu sebeple de Yeni Müşteri Kazanma süreci ciddi anlamda zorlaşmış durumda. Peki bu durumda ne yapmak lazım.

Son yıllarda önemi Sadakat Programları artık gücünü daha fazla arttırmış durumda. Yeni bir müşteri kazanmak ve ona satış yapmaktan ziyade, zaten bilgileri elinizde olan, sizi bilen ve Fiyat Kalite eksenin de sizi tercih eden bir müşteriye yeniden bir ürün satmak çok daha kolay olacaktır.

Bu kapsamda çeşitli indirimler, puan kampanyaları, hediyeler gibi birçok kampanya ile Sadakat Programınızı hayata geçirebilir, mevcut müşterilerinize düzenli olarak onların size tekrar dönmelerini sağlayacak dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

360 Derece Müşteri Deneyimi

Aslında 360 Derece Pazarlama son dönemin en popüler düşüncesi. Ancak sadece Pazarlama değil Satış Sonrası Hizmetlerin, Ürün Teslimatlarının ve daha birçok hizmetin 360 Derece olarak sunulması gerek.

Örneğin bir müşterinize Facebook üzerinden Reklam gösterip, Instagram üzerinden sorularını yanıtlayıp, Siteniz üzerinden satış yapıp, Mağazanız üzerinden ürün teslimi yapabiliyorsanız 360 Derece Pazarlamanın hakkını veriyorsunuz demektir.

Müşteri bir ürün satın alacağı zaman da, bir ürünle alakalı bir sorun yaşadığı zamanda ürünü aldığı veya alacağı firmaya anında ulaşabilmek istiyor. Mesai saatlerini beklemek, mail atmak, telefonda dakikalarca beklemek artık yeni nesil müşterilerin pek sevdiği bir şey değil.

O sebeple de sadece Reklam – Pazarlama faaliyetlerinin değil Satış – Satış Sonrası Hizmetler ve Teslimat gibi süreçlerin de bol seçenekli bir hale getirilmesi ciddi bir süreç ve firmaların bu süreçleri iyi anlayarak hayata geçirmesi gerek.

İlişkili Yazı
thumbnail
Mikro İhracat Nedir? ETGB Nedir? Avantajları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?
Haberi görüntüle

 

Müşteri Memnuniyeti ve Sadakati

 

Otomasyon ve Entegrasyonlar

Müşteri Deneyimi için önemli olan konulardan bir tanesi de sürecin akıcı bir şekilde işliyor olmasıdır. Misal Kargo Entegrasyonuna sahip bir web sitesi olmanız aslında satış sonrası personellerinizin hayatını kolaylaştırsa da Müşterinin de hayatını kolaylaştırır. Nasıl mı?

Örneğin daha önce A Kargo firmasından eski çalıştığı firmaya kargo alan bir müşteriye gönderilecek bir ürün eğer Otomasyon olmadan, direkt kargo şubesinde çalışan kişinin sisteme adres girerek gönderim yaptığı bir işlem ile yola çıkıyorsa muhtemelen o kargo, sistemde kayıtlı olan eski işyeri adresine gidecektir. Ancak Entegrasyon sistemi doğru bir şekilde çalışır ve aradaki insan gücünü ortadan kaldırırsa o ürün direkt olarak müşterinin talep ettiği güncel adrese gidecektir.

Aynı şekilde ürünün kargo takip kodunun sisteme anlık olarak yansıması, bu bilginin SMS olarak müşteriye iletilmesi, İade ürünün firmaya ulaştığının bilgisinin otomatik olarak müşteriye sunulması gibi birçok süreç Müşteri Deneyimi adına ciddi bir önem taşımaktadır.

Aynı şekilde Alışveriş Sonrası Deneyim Anketleri de en azından sisteminizde bulunan hataları, müşteri gözünden sitenizi ve ürünlerinizi görmenizi sağlayacak süreçlerden birisidir.

Çalışan Deneyimi ve Memnuniyeti

Ne alakası var diyebilirsiniz ancak Müşteri Hizmetleri veya Satış Sonrası Hizmetler alanında robotlar çalışana kadar Çalışan Memnuniyeti de bir Müşteri Memnuniyeti kriteri olarak karşımıza çıkacak.

Personellerine gerekli hakları vermeyen, onların maddi ve manevi olarak yaptıkları işten yeterli hazzı almasını sağlamayan şirketlerin personel yapıları ya işini önemsemeyen yada agresif yapıya sahip bir yapıya bürünmektedir. Bu durum da direkt olarak Müşteriye Yansımakta ve gününü sonunda e-Ticaret veya Reel Mağazada süreçlerinde Müşteri Memnuniyetine etki etmektedir.

İlişkili Yazı
thumbnail
Girişimleri İle Dünya’yı Etkileyen En Başarılı 5 Girişimci
Haberi görüntüle

Müşteride Güven İnşa Etme
Müşteride Güven İnşa Etme

 

KİOSK ve Ürün Bilgi Ekranları

Son yıllarda ürünleri raftan tek tek alıp müşteriye göstermekten ziyade, Manken üzerinden 360 Derece görmesini sağlayan Kiosk ve Ürün Bilgi Ekranları sıkça tercih edilmeye başlandı. Pandemi ile birlikte de ürünlere dokunma sorunsalı ortaya çıkınca Müşteri Deneyimi noktasında Ürün Kiosklarına olan ilgi de artış göstermeye başladı.

Gelişen yazılımsal süreçlerle beraber ürün çekim tekniklerinin de gerek Hologram gerekse de KİOSK üzerinden ürün gösterimleri giderek daha fazla mağazada, daha fazla müşteriye ulaşır hale gelmeye başladı. Bu sistemlerin yakın dönemde de giderek daha yaygın bir kullanım alanına sahip olması bekleniyor.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!