USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.029,90

CFO – Finans Yöneticileri Sürdürülebilir Büyümeye Odaklanmış Durumda

Sürdürülebilir Büyüme
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CFO’nun DNA’sı isimli araştırmanın sonuçlarına göre firmalarının Finans Yöneticileri – CFO’lar günümüz koşullarında Organizasyonların Korunması ve Sürdürülebilir Büyümeye odaklanmış durumda.

EY Denetim ve Danışmanlık Şirketi tarafından hazırlanan CFO’nun DNA’sı isimli araştırmaya göre CFO’ların %82’si uzun vadeli değer yaratılması konusunda şirket paydaşları tarafından kendilerine giderek daha fazla sorumluluk atfedildiğini ifade ediyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), finans liderlerinin görev ve sorumlulukları bakımından geçirdiği dönüşümü mercek altına alan CFO’nun DNA’sı raporunun sonuçlarını açıkladı. Dünya genelinden 800’ü aşkın finans lideriyle gerçekleştirilen anket sonucu oluşturulan rapor, CFO’ların pandemi dönemi ve sonrasında şirketlerin geleceklerinin yeniden şekillendirilmesinde en önemli üst yönetim rollerinden birini üstleneceğini ortaya koyuyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”30″]

 

Kısa ve Uzun Vadeli Finansal Denge Sağlanmaya Çalışılıyor

Ankete katılan finans yöneticilerinin %86’sı en büyük önceliklerinin günümüz koşullarında organizasyonlarının korunması ve gelecekte sürdürülebilir büyüme sağlanması olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte CFO’ların %84’ü kısa vadeli finansal sonuçlar ile uzun vadeli değer yaratılması arasında denge sağlanmasının öncelikleri arasında yer aldığını ifade ediyor. CFO’lar bu önceliğin kurumsal raporlama gibi geleneksel sorumluluklar ile birlikte aynı zamanda dijital dönüşümün denetlenmesi gibi yeni sorumlukları içerdiğini dile getiriyor.

 

CFO - Finans Yöneticisi

 

Kurum İçi Birimlerin Finansal Birlik Sağlaması Zorunlu

Rapor sonuçları, CFO’ların diğer üst yönetim rolleri ile ilişkilerini güçlendirmelerinin gelecek dönem için önceliklerini gerçekleştirmelerine destek olacağına işaret ediyor.

Buna karşın CFO’ların %52’si insan kaynakları bölüm başkanları (CHRO) ile sınırlı iş birliği içerisinde olduklarını veya herhangi bir iş birlikleri olmadığını söylerken, bu oranın pazarlama bölüm başkanları (CMO) için ise %44’e düştüğü görülüyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”2132″]

 

Şirketlerin Finans Kültürü İçin Geleceğe Yatırım Şart

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı Gökhan Gümüşlü rapor sonuçları ile ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

“Kıdemli finans liderlerinin bugünün sorunlarını çözmenin ötesine bakmaları gereken bir dönemdeyiz. Kurum stratejisiyle uyumlu, değer yaratma odaklı bir finans kültürü için pandeminin beraberinde getirdiği büyük değişimin organizasyona uzun vadeli fayda sağlayacak şekilde kullanılması gerekiyor. Finans fonksiyonunda daha uzun vadede gerçekleşecek dönüşüme odaklanılması, teknoloji, altyapı ve yetkinliklerin geliştirilmesi açılarından hazırlık yapılması CFO’ların şirketlerinin sürdürülebilir büyüme performansına güçlü bir katkı sunmalarına destek olacaktır.”

 

Sürdürülebilir Büyüme

 

Yatırımcılar Artık Daha Fazla Finansal Bilgi Talep Ediyor

Rapor; CFO’ların piyasa trendlerinde 2020 yılında yaşanan değişime paralel olarak amaç odaklı bir strateji uygulamaya çok önem verdiklerini ortaya koyuyor.

Ankete katılan CFO’ların %82’si uzun vadeli değer yaratılması konusunda şirket paydaşları tarafından kendilerine giderek daha fazla sorumluluk atfedildiğini ifade ediyor.

Bununla birlikte CFO’ların %79’u yatırımcılar tarafından da organizasyonlarının tüm paydaşları için uzun vadeli değer yaratma yöntemleri konusunda önceye göre çok daha fazla bilgi talep edildiğini belirtiyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”2076″]

 

Dijital Para Birimleri Köklü Değişimlere Sebep Olacak

Rapora göre finans fonksiyonu gelecek beş yıllık dönemde teknoloji öncülüğünde köklü bir dönüşüm geçirecek.

Ankete katılan CFO’ların %77’si 2025 yılında finans BT’sinin bina içerisinde değil, bulut bilişim üzerinden gerçekleşeceğini düşünürken, %74’ü ise finans fonksiyonunun blockchain temelli bir ekosistemin bir parçası olacağını öngörüyor.

fake taxi

windows 10 home lisans

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

TicaretEhli ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!